KDO JSEM?

MY WORK

Vždycky si tuhle hru užívám. Potřeboval jsem svůj vlastní server! Nyní spravuji jeden survivalový.


MAJITEL SERVERŮ

Od roku 2017

Discord je moje oblíbená sociální platforma. Nyní vlastním 5 nemalých komunitních serverů. Vždy se snažím růst.


SPRÁVCE DISCORD SERVERŮ

Od roku 2018

Začal jsem s mým vlastním Discord botem, nyní se učím další věci, jako jsou JSON API s Javascriptem.


VÝVOJÁŘ DISCORD BOTŮ

Od roku 2020

Vytvářím si své vlastní webové stránky s tímhle nejlepším nástrojem. Je nejen jednoduchý pro mě, ale i pro správce konečných webů.


Vývojář WordPress stránek

Od roku 2022

TIMELINE

2017

MINECRAFT SERVERS

I started managing my Minecraft Pocket Edition servers on a mobile app and by the time I leveled to hosting a Minecraft Java Edition server with cross-platform with PE. In the last few years, I have served a big local server in first place on the most popular list of PE servers.

2017

2018

DISCORD SERVERS

I have created a Discord account for gaming with friends, the same as most of the users. But later, I found that Discord has a big potential, so I started some community servers that were not so large but I got great experience.

2018

2020

DISCORD BOTS AND NODE.JS

The global lockdown started and I had much more time because the Discord usage went massively high, I was inspired by the big Discord bots and I wanted to do them myself and imagined having some similar with thousands of using servers. I was self-taught on the internet with simple Discord.js tutorials and by watching, listening, and writing I understood Node.js and now I can create very complex Discord bots with databases.

2020

2022

WORDPRESS SITES

In 2022 I needed to create a portfolio of my most famous project yet – the R2D2 Discord bot. I was searching for the easiest way how to create simple websites and I ended up with WordPress. It’s not only easy for me but also for the end users, managers creating posts, etc.

2022

cs_CZ